APEL NARODOWEGO CENTRUM KRWI – MOŻLIWOŚĆ ODDANIA KRWI W KOLNIE 27.03.2020 R.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią COVID-19 i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.

Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

 

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE ODDAWANIA KRWI W TRAKCIE EPIDEMII COVID-19

Zanim przeczytasz informację o chorobie COVID-19 zamieszczoną poniżej prosimy Cię, abyś nie rezygnował z oddawania krwi jeżeli przeciwwskazania zdrowotne, z którymi za chwilę się zapoznasz Ciebie nie dotyczą.

Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców Twoja krew jest jeszcze bardziej potrzebna.

W związku z dodatkowymi procedurami oddawanie krwi jest nadal bezpieczne.

W okresie od dnia 15 marca 2020 r. do odwołania osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

W związku z powyższą kwarantanną osoby te nie mogą przyjść do punktu krwiodawstwa oddać krwi

Prosimy również o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie. Są to objawy grypopodobne takie jak :

  • gorączka,
  • suchy kaszel,
  • płytki oddech/duszności,
  • ból mięśni,
  • zmęczenie,
  • rzadziej: ból gardła.

Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową (przebywanie w bliskiej odległości z osobą zarażoną – kichanie, kaszel, rozmowa) lub wirus dostaje się do naszego organizmu przez śluzówki oczu, nosa, jamy ustnej, przeniesiony przez dotyk nieumytymi rękami z takich powierzchni jak stoły, klamki, poręcze gdzie może utrzymywać się przez kilka lub kilkanaście godzin.

Dawcy, którzy oddadzą krew nie wiedząc, że są chorzy, a u których w ciągu 14 dni służby medyczne wykryją COVID-19 (pozytywny wynik testów laboratoryjnych) proszeni są o zgłaszanie tego faktu w RCKiK.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami również dawcy u których w ciągu 48 godzin od donacji wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe zobowiązani są do zgłoszenia tego telefonicznie lub mailowo w swoim centrum.

Jeżeli jakiś dawca stwierdzi, że oddana przez niego krew nie nadaje się do przetoczenia może skorzystać z formularza samodyskwalifikacji, który jest dostępny w punkcie krwiodawstwa.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2.

Dawca w poczuciu odpowiedzialności samodzielnie dyskwalifikuje się i nie przychodzi do centrum jeżeli należy do którejś z ww grup dawców, którzy podlegają wykluczeniu.

Zwracamy się również do dawców z prośbą o nie przychodzenie do punktu krwiodawstwa z osobami trzecimi; zwłaszcza dziećmi.

Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.

UWAGA DAWCO!

BĄDŹ PRZYGOTOWANY NA DODATKOWE PROCEDURY W PUNKCIE KRWIODAWSTWA:

  • wstępny pomiar temperatury
  • pojedyncze wpuszczanie do punktu
  • dodatkowe dezynfekcje rąk

UWAGA! Już 27 marca 2020 w Kolnie obędzie się akcja pobierania krwi. Ambulans stanie przed budynkiem Urzędu Gminy w godzinach 9:00 -12:30

Przed udaniem się do punktu krwiodawstwa sprawdź na stronie internetowej centrum czy nie zaszły zmiany np. w godzinach otwarcia: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.