Religijne i kulturowe bogactwo Podlasia.
We wrześniową sobotę 19 osobowa grupa młodych ludzi w tym 6 naszych harcerzy wybrała się na ścieżki Podlasia by poszukać śladów trzech wielkich religii monoteistycznych i kultur narodów, które są z nimi związane. Pierwszym przystankiem był Tykocin z jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce. Tu poznaliśmy historię żydów i ich kultury a także podstawy judaizmu. Oprócz tego, co związane z judaizmem Tykocin to niezwykle bogata karta historii Polski z wybitnymi postaciami, królów, hetmanów i magnatów polskich. Po solidnej lekcji historii udaliśmy się do Sokółki, gdzie miał miejsce w 2008 r. cud eucharystyczny. Tam modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla młodych z naszego hufca i miasta, aby nie zmarnowali swojej młodości, ale ciekawi świata rozwijali swoje talenty służąc innym.

Sokółka to miasteczko wielowyznaniowe i wielonarodowościowe. Znajdujemy tu prawosławnych i katolików, Polaków, Białorusinów i Tatarów. Żyją ze sobą w zgodzie i ubogacają się wzajemną różnorodnością. Na koniec podlaskie drogi zaprowadziły nas przez Bohoniki do Kruszynian. To wieś tatarska w której obecnie mieszka już tylko 5 tatarskich rodzin kultywujących swoją kulturę, tradycję, religię i kuchnię a jest ona niezwykle smaczna, czego sami doświadczyliśmy jedząc tatarski obiad w gospodarstwie agroturystycznym ” Tatarska Jurta”. Zwiedziliśmy tatarskie muzeum, mizar czyli cmentarz i meczet po którym oprowadził nas pan Dżamil. Dla niektórych wielkim odkryciem było niezwykłe bogactwo regionu, w którym mieszkamy a jest się czym pochwalić i co zobaczyć. To, co zobaczyliśmy jest świadectwem, że nasza Ojczyzna zawsze była i jest otwarta na innych i potrafi żyć w zgodzie i przyjaźni z innymi narodami, kulturami i religiami. To przykład i zobowiązanie dla młodego pokolenia na przyszłość. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej foto relacji.
dh. x. Artur

Foto relacja dostępna też tutaj

dsc03706 dsc03729 dsc03744 dsc03759 dsc03760 dsc03763 dsc03764 dsc03767 dsc03776 dsc03780 dsc03782 dsc03785

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.