Reportaż z wyprawy „Poznaj duchowe bogactwo regionu”

Instruktorzy KI „ Kwazar”  uczcili zakończenie roku szkolnego wyprawą zorganizowaną przez Zespół Wychowania Duchowego.
W ostatnią sobotę czerwca wyruszyliśmy do Wojnowa by poznać bogactwo duchowe, kulturowe i religijne bliskiego przecież nam regionu Rucianego – Nidy. A jest ono niezwykle ciekawe i zaskakujące. Historię Wojnowa i okolicznych wsi sięgającą lat 30 dziewiętnastego wieku przedstawił nam szef ZWD.
Założyli je Rosjanie  wyznający stare prawosławie uciekający przed prześladowaniami cara. Starowiercy lub inaczej staroobrzędowcy mieszkają tu do dziś. Mają swoją świątynię- molennę i jedną z 4 parafii działających w Polsce. We wsi znajduje się też druga molenna wraz z pozostałościami klasztoru staroobrzędowych  mniszek, niestety jest tu już tylko muzeum. Ale jest tu też czynny klasztor mniszek prawosławnych z piękną cerkwią po której oprowadziła nas jedna z sióstr. Po ostatniej wojnie mieszkańcy Wojnowa podzielili los Mazurów i wielu wyjechało do Niemiec, ale na szczęście dla nas jakaś część jeszcze pozostała kultywując swoją kulturę.

Całości wrażeń dopełniła piękna przyroda z rzeką Krutynią i jeziorem Duś, nad brzegiem, których niezapomnianie smakowały różne pierogi przygotowane przez jedną z mieszkanek według starej tradycyjnej receptury. Posileni staroruskimi specjałami obejrzeliśmy wielkoformatową wystawę fotograficzną umieszczoną na płotach całej wsi w ramach Wojnowskiego Festiwalu Fotografii.

Potem zatrzymaliśmy się w Ukcie gdzie zwiedziliśmy kościół ewangelicko-augsburski i nasz katolicki. Ten rejon to przenikanie się różnych nacji: Mazurów, Niemców, Polaków, Rosjan. To też mieszanka wyznań chrześcijańskich: protestantyzmu, katolicyzmu, prawosławia i starowierców. To również przenikanie się kultur, zwyczajów, kuchni i języków. To nie tylko historia, ale i dzień dzisiejszy, który ubogaca rozwija i buduje ludzkiego ducha

x. Artur.

Zdjęcia z wyprawy dostępne tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.