Wielkanocna Zbiórka Żywności w Łomży

59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z Łomży, Hufiec Kolno jako jedyny koordynator, organizator zbiórek żywności przeprowadzanych w mieście Łomża i nie tylko, w ramach wieloletniej współpracy z Polską Federacją Banków Żywności w dniach 4-5 kwietnia 2014 roku przeprowadziła na terenie miasta Łomża w dużych marketach: Biedronki, Stokrotki, Lidle, Kaufland, Tesco i Polo Market Świąteczną Zbiórkę Żywności.

Do wolontariatu w tej zaszczytnej akcji zgłosiło się 80 wolontariuszy, uczniów naszych łomżyńskich szkół. Wśród tej grupy wypada nam podać nazwiska i imiona wyjątkowej młodzieży pochodzenia czeczeńskiego, którzy już kilkukrotnie włączyli się do zbiórek organizowanych przez naszą drużynę: Arbi Alkhastolow, Layla Akhmayewa, Zurab Dorsigow, Amrudin Akbulator, Mensur Mansurow, Aminat Akbulator. Nie chwaląc się, jeden z nich jest członkiem naszej drużyny harcerskiej.

Podczas tej zbiórki świątecznej zebraliśmy ogółem 1564,15 kg artykułów spożywczych, m.in. konserwy mięsne, rybne, słodycze, olej, ryż, makaron, cukier, mąkę, dżemy i wiele innych.

Dzięki wielkiej przychylności dyrekcji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych nr 3 w Łomży, p. mgr Irenie Zwolnickiej posiadamy pomieszczenie, gdzie możemy to zmagazynować. W tym magazynie przygotujemy paczki dla rodzin wielodzietnych, które przez to, że w naszym kraju panuje wielkie bezrobocie, nie mają pracy i dlatego zaliczają się do rodzin ubogich. Obsługiwały zbiórkę 2 samochody: dostawczy Fiat i osobowy Peugeot.

Dzięki Polskiej Federacji Banków Żywności możemy w Łomży zorganizować paczki dla około 200-300 rodzin, a dzięki zaangażowaniu tej młodzieży z Czeczeni, emigranci korzystają z naszej pomocy. Jako koordynator zbiórki, harcerze nie zapominają także o Domach Samotnej Matki w Nieławicach i Laskach, pamiętamy także o kuchni Caritas, gdzie systematycznie dostarczymy żywność.

Myśleliśmy, że w skutek braku pracy, narzuconych wyższych podatków, opłat za energię, bezdomności i innych zawirowań finansowych, które negatywnie wpływają na łomżyńskie społeczeństwo, Wielkanocna Zbiórka Żywności, nie odniesie sukcesu, źle myśleliśmy. Zamożna część społeczeństwa zadbała o pełne kosze dla naszych wolontariuszy, ale ubodzy też wrzucali żywność do naszych koszy.

Następna taka akcja, 3-4 październik 2014. Zapraszamy do udziału.Więcej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/93.

20140406230755-789fefea

autor: phm. Krzysiek Pyczot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.